Astroloji Nedir ❓

Astroloji nedir sorusuna cevap verelim. Evrenin hem kendi enerjisi hem de kendi içinde barındırdığı gezegenlerin ayrı enerjisi vardır. Bu enerjiler ise gezegenlerin yaptıkları hareketler ile canlılara yansır. Evren, gezegen ve insan arasında kuvvetli bir enerji etkileşimi söz konusudur. Astroloji ise bu enerjinin insanın yapısı, karakteri, kişisel özellikleri, duygu ve düşünceleri, psikolojisi üzerinde daha kolay yorum yapılabilmesine yardımcı olur.

 Genellikle astroloji on iki burç ile tanımlanır. Bu on iki burç on iki ayı temsil eder ve belirli hayvan isimleri taşır. Bu burçların daha grupsal incelenmesi için de su, ateş, toprak ve hava grupları olarak ayrılır. Bu burç grupları karakteristik veya birbirine yakın ve benzer özelliklere sahip olan burçları kapsar.

 Gezegen hareketleri, Güneş tutulması, Ay tutulması, Göktaşı hareketleri ve retroların gerçekleştiği zamanlarda astroloji ile ilgilenenler yani astrologlar, öngörüde bulunarak gezegenlerin hareketlerini, enerjilerini inceleyerek hangi burç grubunun psikolojik veya maddesel olarak nasıl etkileneceklerini insanlara bildirirler.

 Verdikleri bilgilerin gerçekliği doğru mu yoksa yanlış mı diye tartışılmadan kişiden kişiye değişkenlik göstererek ya kabul edilir ya da reddedilir.

 Astroloji Gerçek mi ?

Astroloji Gerçek mi

Astroloji nedir sorusuna cevap verdik. Şimdi de diğer bir soru olan Astroloji gerçek mi sorusuna cevap verelim. Bilimsel araştırmalar sonucunda astroloji gerçek mi sorusuna cevap vermek gerekirse elbette ki hayır. Astroloji gerçek değildir. Bunun önemli bir nedeni ise astrolojinin gelecekten haber verdiği ve insanın kaderi üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğu inanışından kaynaklanmaktadır.

Astroloji nedir diye sorduğumuzda, Astrologlar insanlara bu tür konularda sadece burç üzerinden değil bazen enerji hareketleri üzerinden dahi yorumlar yaparak gelecek hakkında bilgi verirler cevabını verebiliriz. Geçtiğimiz yıllarda ön plana çıkan bir takım astroloji uzmanları dünyanın ve dünya üzerinde ki devletlerin hem politik hem ekonomik hem askeri alanlarda ne gibi şeylerle karşılaşacakları hakkında bilgiler vermişlerdi.

 Özellikle 2020 yılında dünyayı kasıp kavuran Covid-19 Pandemisi hakkında, Dünyanın daha önce görülmeyen bir virüs salgını ile karşı karşıya kalacağını, devletlerin hem ekonomik olarak hem gelişim açısından zor durumda kalacaklarını önceden bildiren astrologlar vardı.

O zamanlarda oldukça mantıklı ve doğru olduğunu kabul ettiğimiz bu bilgiler aslında yıllar önce bilim adamları tarafından çeşitli TV programlarında, sosyal medya aracılığıyla veya yazınsal medya üzerinden insanlara bildirilmişti. Aslında bilinen, tahmin edilen bir takım bu gibi haberler yeniden araştırılıp kendi cümleleriyle harmanlanarak insanlara sunuluyor.

Bilime ters düşen bu inanış biçimi de dolayısıyla gerçekliğini bu noktada yitirerek herhangi bir pratikliğe sahip olmayı hak edememiştir.

Burçlar Bilimsel Mi

Burçlar Bilimsel Mi

Astroloji nedir ve gerçek midir sorularına cevap verdik. Peki Burçlar hakkında ne söyleyebiliriz.

Astroloji ve burçların her ikisi de birçok insanın ilgisini çeken iyi bilinen konulardır. Birine burcunu sorduğunuzda, o kişi astrolojiye veya burçlara inanmasa bile hemen bir yanıt almanız muhtemeldir. Peki, astroloji ve burçlar bilimsel mi?

Bu soruya cevap verebilmek için binlerce yıl geriye gitmemiz gerekiyor. Çünkü bildiğimiz gibi insanoğlunun gökyüzünde gördüğü yıldızlarla ve onların hareketleriyle olan ilişkisi binlerce yıldır devam ediyor.

Binlerce yıldır astroloji, artık bir bilim haline gelmiş olan astronomi ile iç içe geçmiştir. Ve binlerce yıl boyunca, yıldızların ve gök cisimlerinin bilimsel olarak incelenmesi ve bunlara dayanarak tahminlerde bulunulması basitçe ‘astroloji’ olarak adlandırıldı.

Günümüzde gök cisimlerinin bilimsel verilere dayalı olarak incelenmesi olan astronomi ile birlikte astrolojinin hiçbir bilimsel dayanağı kalmamıştır. Astrolojinin bir bilim dalı olarak anıldığı yerler olsa da bunun doğru olmadığını biliyoruz. Astroloji uzun yıllar boyunca sözde bilim olarak reddedildi, ancak dünyanın bazı bölgelerinde takipçileri olmaya devam ediyor.

Bu kanıtlar ışığında artık astroloji gerçek mi veya burçlar bilimsel mi gibi soruların cevabının “Hayır” olduğunu biliyoruz.

İslamda Astrolojinin Yeri

İslam’da astroloji nedir ? İslamda astrolojinin yeri şu şekilde açıklanabilir ;Kur’an’da gökyüzünden, yıldızlardan ve gök cisimlerinden birçok kez bahsedilir. Burçlardan toplam dört yerde ‘Buruc’ ifadesiyle bahsedilir. Çoğu tefsirci, aynı zamanda Kur’an’ın “göğün burçlarına yemin olsun ki” diye başlayan 85. suresinin de adı olan ‘Buruc’u astronomide ‘takımyıldız’ olarak yorumlar.

Fırat Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Tefsir Anabilim Dalı Araştırma Görevlisi ve Kur’an’da burçların yeri ve mahiyeti üzerine bir çalışmanın yazarı olan Davut Ağbal, Kur’an’daki burç kavramı ile astrolojideki karşılığı arasında ciddi bir fark olduğunu vurguluyor.

Ayrıca islamda astrolojinin yeri ile ilgili Ekşi Sözlükte insanların yorumlarınada buradaki bağlantıdan bir göz atabilirsiniz

Kadın Kategorisindeki yazılarımıza aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz

Astroloji nasıl işliyor?

Astroloji nedir nasıl işliyor ? Güneş, Ay ve gezegenler ile yeryüzündeki yaşam arasındaki matematik temelli etkileşimi inceleyen kadim bir sanat olan astroloji, gök cisimleri ile insan yaşamı arasında bir ilişki kurulmasını sağlar.

Astroloji eğitimi kaç ay sürer?

Astroloji dersleri haftada bir gün, ayda 4 kez online olarak yapılmakta ve her seans 2,5 saat sürmektedir. Eğitim 6 ay temel ve 6 ay ileri olmak üzere toplam 2 seviyeden oluşmakta ve seviye sonunda online sertifika sınavı yapılmaktadır. Bu program altı ay gibi kısa bir sürede tamamlanabiliyor!

Astroloji güvenilir mi?

Astroloji bir bilim değildir ve gök cisimlerinin insanların kişiliğini veya geleceğini tahmin edebileceğine dair hiçbir kanıt yoktur.

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Total: 4 Average: 5]

Yorum yapın

1