Ömür Nasıl Uzatılır ❓

Bu yazımda “Ömür nasıl uzatılır?” sorusuna yeni bir soluk getirmeyeceğim, klişe sözler duyabilirsiniz. Maalesef ki yaşam süremizi uzatmak o klişelerden geçiyor. Yapılan araştırmalar sonucu elde edilen istatistiklere göre birçok neden ömrümüzü uzatıyor veya kısaltıyor. Gelin bu sebepleri yakından inceleyelim.

Yeme Alışkanlığı ✔️

Yemek hayatımızın devamlılığı için gerekli olan temel unsurdur. Peki o halde karşımıza çıkan her şeyi yemek bizi olumlu mu etkiler? Ömür Nasıl Uzatılır?  Bu noktada günümüz dünyasında ciddi bir problem olarak yer edinmiş olan obezite karşımıza çıkıyor.

Fazla kilolar organların işleyişini bozuyor. Özellikle kalp olmak üzere diğer tüm organlarımıza kapasitesinin üzerinde iş yükü yüklemiş oluyoruz. Bu ise ömrümüzden götürüyor. Ağır işte çalışan birinin akşam eve geldiğinde fazla halinin olmaması gibi düşünün.

Yeme alışkanlığı

Organlarımız da aynı bu şekilde, ne kadar ağır çalışırlarsa çalışma süreleri o kadar kısalır. Bu sebeple fazla kilo, ömrü kısaltır.  Doğru yeme alışkanlığı için özellikle hayvansal-bitkisel dengesini iyi kurmalısınız. Sadece et yemek sağlıklı olmadığı gibi, sadece ot yemek de sağlıklı değildir. Sentetik şeker insanın katilidir, mümkün olduğunca uzak durmak gerekiyor. Günlük su ihtiyacının da kesinlikle altına düşmemek gerek.

Günlük 5.000 Adım ✔️

Günlük 5.000 Adım ✔️

Uzmanların ortak görüşü, günlük minimum 5000 adımdır. Bunun üzerine çıkmanız tabi ki sizin için daha iyi ama en az 5000 adım öneriliyor. Çalıştığınız iş gereği bunu karşılayamıyor olabilirsiniz.

Eksik kısımları boş zamanlarınızda yapacağınız yürüyüşlerle, asansör yerine merdiveni tercih etmeyle tamamlayabilirsiniz. Yürüş vücut fonksiyonlarını harekete geçirdiği için aklımıza gelemeyecek sorunların bile önüne geçmektedir. Ayrıca yürüyüş yaparken ortalama 20. dakikadan sonra endorfin salgılamaya başlarsınız ve gününüzün devamını mutlu geçirirsiniz.

Ayrıca Ömür Nasıl Uzatılır ? ile ilgili şu içeriğe de buradaki bağlantıdan göz atamanızda fayda var

Düzenli Kontroller ✔️

Bu sözü daha önce defalarca duyduğunuzu biliyorum, üzgünüm ama ben de tekrar edeceğim. En azından sadece kan tahlili olsa bile bunu yaptırmanız gerekiyor. Kendim de bu rutine uyan birisi olarak, bir süreden sonra bunu zaten görev edineceksiniz. Sadece kan analizi bile bazı kanserler dahil birçok hastalığın çok önceden tespitini sağlayabiliyor. Vücudunuzdaki bir sorunu erkenden teşhis etmek tedaviyi fazlasıyla kolaylaştırır ve yüksek ihtimalle olumlu sonuç alırsınız.

Hayal Kurmak ✔️

Evet, yanlış okumuyorsunuz. Hayal kurmak bile ömrünüzü uzatıyor. Uzun ve sağlıklı bir ömür için beyninizi hep aktif tutmanız gerekiyor, bunun için de en güzel yöntemlerden birisi hayal kurmaktır. Hayal kurmak sosyal hayatta da işinize yarayacağı gibi, sağlığınız konusunda da önemli bir rol oynuyor.

Sosyal Hayatı Doğru Şekillendirmek ✔️

Sosyal Hayatı Doğru Şekillendirmek

İşte en kapsamlı kısıma geldik. Ömür Nasıl Uzatılır? Buna sayısız unsur ekleyebiliriz, ben başlıcalarından bahsedeceğim. Doğru okullara gitmek, iyi bir çocukluk yaşamakla bu iş başlıyor. Sonrasında kendinize uygun bölümü seçmek ve sevdiğiniz mesleği yapmak.

Mesleğiniz hayatınızın büyük kısmında yer aldığı gibi sosyal çevrenizi de belirler. Arkadaşlarınız sizi yormayan, üzmeyen insanlar olmalı. Hatta iyi dostlar da ömrünüzü uzatır diyebilirim. Evlenmeyi düşünenler için eş seçimi de çok önemlidir. Hayatınızın kalanını geçireceğiniz insanla uyumlu olmak zorundasınız. Hayatı size zindan edecek insan yerine mutlu edecek insan emin olun ömrünüzü uzatacaktır.

Bu yazımda Ömür Nasıl Uzatılır ? konusundaki temel başlıklara değindik. Bunun arkasına onlarca şey sıralayabiliriz. Burada yazdığım her şeyi kendim uygulayamadığım gibi, eksiksiz uygulamanın imkansız olduğunun da farkındayım. En azından elimizden geleni yapmalıyız, böyle düşünüyorum. Hepinize uzun ömürler diliyorum.

Yürüyüş yapmak ömrü uzatır mı?

Her gün 25 dakika tempolu yürümek kalp krizinden ölüm riskini yüzde 50 azaltabilir, yaşlanma sürecini geciktirebilir ve ömrü 7 yıla kadar uzatabilir. Uzmanlar, yürüyüşün doğal bir antidepresan olduğunu, zihinsel fonksiyonları geliştirdiğini ve hatta bunama başlangıcını geciktirebileceğini söylüyor.

Hangi spor ömrü uzatır?

Aerobik egzersiz yapan, yüzen ve bisiklete binen kişilerin kalp yetmezliği ve kardiyovasküler hastalıklardan ölme olasılığı daha düşüktür. Koşu, yürüyüş ve futbol daha düşük ölüm riski ile bağlantılı değildir.

Vücut Geliştirme sağlığa zararlı mı ?

Vücut geliştirme, kas kütlesini artırdığı için verimli bir spordur. Yeterli sıvı alan ve doping ilaçları kullanmayan genç ve sağlıklı bireylerde herhangi bir sakınca bulunmamakla birlikte, anabolik steroid kullanımının getirdiği uzun vadeli risklerin farkında olunmalıdır.

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Total: 4 Average: 5]

Yorum yapın

1